Święto Narodowe 11 listopada wprowadziła ustawa Sejmu w 1927 roku. Dzień ten pozostał oficjalnie świętem państwowym do 1944. Rok później komunistyczne władze ustanowily święto 22 lipca – w rocznićcę ogłoszenia manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Dzień ten pozostał świętem państwowym w PRL. Święto 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm jako święto państwowe w 1989 roku.
Dzisiaj mamy wolną niepodległą Polskę. Polskę, o którą walczyły pokolenia oddając w tej walce częstokroć wartość cenniejszą – swoje życie.
Obchody 11 listopada to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimeinnych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego.
To nasz moralny obowiązek jako Polaków i jako ludzi szanujących woloność narodów. Dzisiaj ta wolność nabiera szczególnego znaczenia – kiedy woja toczy się tuz za naszymi granicami I codziennie śmierć zbiera swoje żniwo.

Uczniowie Zespołu Szkół w zdecydowanej większości przyszli w stroju galowym, duża część z biało-czerownymi kotylionami.
Przepięknie wykonywane utwory, wywołały podziw i oklaski ze strony słuchającej młodzieży.
Uczniowie z Oddziału Przygotowawczego przygotowali na dzisiejszy apel z okazji obchodów Dnia Niepodległości swoją wersję utworu Maja kraina Jarmaka. Utwór dotyczy aktualnej sytuacji w Ukrainie. Teledysk do utworu robi ogromne wrażenie, gdyż pojawiają się tam obrazy bombardowanej, zrujnowanej Ukrainy. Przedstawione są ludzkie dramaty.
Utwór nietypowy jak na pieśń patriotyczną - hip-hop, ma duże znaczenie dla młodzieży ukraińskiej w obliczu kształtowanie się Ich tożsamości narodowej.