Wolontariat jest to dobrowolna, bezpłatna i świadoma praca na rzecz innych. Wiele inicjatyw na całym świecie nie mogłoby zaistnieć, gdyby nie działania wolontariuszy. Od wieków ludzie angażowali się w taką czy inną formę wolontariatu, bezinteresownie służąc ludzkości.
Są różne rodzaje wolontariatu: na rzecz ubogich i potrzebujących, dla zwierząt, środowiska, dla młodszych uczniów. Jest wolontariat stały, krótkotrwały, akcyjny, lokalny, społeczny, kulturowy. Wszystkie łączy potrzeba działania, chęć pomocy innym. Wolontariat wymaga dużo dobrego serca, dobrej woli i poświęcenia ponieważ Wolontariusz nie otrzymuje zapłaty. Nie oznacza to, że wolontariat jest bezinteresowny. W rzeczywistości wolontariusz zyskuje liczne korzyści: satysfakcję osobistą, poczucie sensu w życiu, nowych przyjaciół, zdobywa wiedzę, doświadczenie i nowe umiejętności.
Szkolny wolontariat umożliwia realizację licznych celów dotyczących społeczności uczniowskiej. Projekty wolontariatu szkolnego to działania, które aktywizują uczniów, promują spędzanie czasu w pożyteczny sposób, integrują i przede wszystkim uwrażliwiają na potrzeby środowiska lokalnego. Uczestnictwo w wolontariacie jest również możliwością rozwinięcia zainteresowań oraz zdobycia doświadczenia i konkretnych kompetencji, które mogą ukształtować dalszą ścieżkę edukacyjną lub zawodową.

Już niebawem rozpocznie swoją działalność Szkolne Koło Wolontariatu. Zapraszamy wszystkich uczniów chętnych bezinteresownie nieść pomoc potrzebującym. Więcej informacji wkrótce.
Czytaj więcejKlub Szkół UNICEF to inicjatywa edukacyjna, która zrzesza placówki zainteresowane propagowaniem wśród swoich podopiecznych idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie.
Szkoły należące do Klubu nie tylko uczestniczą w akcjach edukacyjnych przygotowywanych przez UNICEF, ale przede wszystkim działają aktywnie na polu promocji i realizacji praw dziecka.
Nasze działania:
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada to dzień wyjątkowy – tego dnia przypada rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami a z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.
Więcej informacji o UNICEF tutaj: https://unicef.pl/
Drodzy uczniowie, rodzice, przyjaciele!
Już wkrótce jubileuszowy, 30 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. A to oznacza, że potrzebujemy Was, bo tylko z Wami uda się napełnić naszą szkolną, nową, WOŚP-ową eSkarbonkę! https://eskarbonka.wosp.org.pl/rlxf2t
Każdy może wpłacać dowolną kwotę,
Każdy może udostępniać link do skarbonki naszej Szkoły,
Wystarczy kliknąć w link i dokonać wpłaty ?
Wszystkie ręce na pokład – im więcej, tym lepiej!
Dajmy z siebie wszystko razem ze Sztabem WOŚP w Grodzisku Mazowieckim i Fundacją Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Działamy!
Uczniowie naszego liceum biorą udział w akcjach charytatywnych, pomagając tym, którzy tej pomocy potrzebują.
Czytaj więcejGóra Grosza to przedsięwzięcie realizowane przez Towarzystwo "Nasz Dom", a patronat nad akcją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jest to jedna z największych akcji społecznych w naszym kraju, w której biorą udział uczniowie szkół i przedszkoli.
Co roku, na przełomie listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka drobnych monet. Celem na który zbierane są te "grosiki" jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Dzięki zebranym funduszom możliwe jest tworzenie programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu, tworzenie takich miejsc, które będą w miarę możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.
Otrzymane środki uczniowie przekazują wybranym przez siebie instytucjom.
Więcej informacji na stronie internetowej http://www.towarzystwonaszdom.pl
Celem Fundacji jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej.
Cel ten fundacja realizuje poprzez zbiórki Finałowe, zakup sprzętu na oddziały medyczne szpitali w całej Polsce, a także przez prowadzenie ośmiu ogólnopolskich programów medycznych i jednego edukacyjnego. Fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego.
Szlachetna Paczka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych programów społecznych w Polsce. Działa od 2001 r. a jej celem jest bezpośrednia pomoc osobom najuboższym i ich rodzinom na podstawie wcześniejszego rozpoznania ich potrzeb.
Więcej informacji na stronie internetowej http://www.szlachetnapaczka.pl/
Społeczność naszego liceum włącza się w akcję „Gwiazdka dla zwierzaka”, w ramach, której pomaga zwierzakom ze schroniska.
Maleńka Zosia zmaga się z bardzo ciężka chorobą - SMA. Diagnoza SMA - rdzeniowy zanik mięśni nie pozostawiła rodzicom wyboru. Stanęli do nierównej walki - zdobycie ogromnej kwoty - 9 milionów na terapię genową która ma uratować Zosię do niedawana wydawała się cudem. Każda, nawet drobna wpłata była na wagę złota i przybliżała maleńką Zosię do zebrania kolosalnej kwoty na najdroższy lek świata. W akcji brali udział również uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły. Nasz wkład w leczenie Zosi to aż 2892 złote. Brawo!
Rodacy Bohaterom to program stworzony w 2010 roku przez Stowarzyszenie Odra-Niemen, dzięki spotkaniu z płk. Weroniką Sebastianowicz, Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Zaczynaliśmy od zbiorki darów na Święta pod nazwą “Paczka dla polskiego kombatanta na Kresach”. Obecnie Rodacy Bohaterom to obok zbiórki darów dla weteranów, także szeroki obszar edukacji historycznej, dbanie o polskie kwatery na Kresach, współpraca ze środowiskiem kombatantów w Polsce i poza jej granicami.
Co roku uczniowie naszej szkoły aktywnie biorą udział w organizowaniu „Paczki”.
Akcja Charytatywna dla Bohaterów Polski jest corocznie prowadzona przez organizację "non profit" która kieruje swoje działania do wszystkich ludzi walczących o wolną Polskę - żołnierzy Września 39, wszystkich frontów walczących na Zachodzie jak i na Wschodzie, organizacji bojowych min. AK, NSZ, WIN , podziemia niepodległościowego po zakończeniu wojny oraz osób represjonowanych przez ustrój komunistyczny.